آیا شما برنامه ریزی و هدف گذاری برای سال جدید دارید؟

آیا شما برنامه ریزی برای دو سال ،۵ سال یا ده سال آینده دارید؟

آیا شما برنامه ریزی برای دوران بعد از کسب وکار دارید؟

با هم بشینیم و روزهای آخر سال رو نگاه کنیم که چگونه گذشت؟

آیا به اهدافی که سال گذشته در اسفندماه برنامه ریزی کرده بودید دست پیدا کردید ؟ چند درصد موفق بودید ……

 

در انتهای سال هستیم و ابتدای سال جدید، اهداف خود رو بر روی برگه پیاده سازی کنیم و برای به دست آوردن آنها یک برنامه ریزی عالی و منظم انجام بدهیم تا بتونیم برنامه ها رو در سال جدید آغاز کنیم و به اهدفی که خواسته ایم دست پیدا نماییم.

 

ولتر می گوید: ما هرگز زندگی نمی کنیم؛ ما همیشه در انتظار زندگی هستیم.

 

 

وقتی که به کسب و کار فکر می کنیم دنبال این هستیم که پگونه یک شبه پولدار بشیم و راه صدساله رو یک شبه طی کنیم، که اگر بخواهیم عاقلانه به آن نگاه کنیم چنین راهی وجود ندارد مگر راههای …..

هر کاری خاک خوری خود رو دارد و باید زمان خاک خوری بگذرد تا بتونیم به درآمد قابل قبولی دست پیدا کنیم تا بتوانیم به اهدافمون برسیم .

در کلاس های دانشگاه از دانشجویانم خواستم که اهداف سال جدید رو بنویسن که خیلی از این دانشجویان برایم نوشتند که کی زنده هست و کی مرده ، ما که از فردای خودمون خبر نداریم این چه موضوعی بوده است .

و همین دانشجویان در موقع فارغ التحصیلی درس حدود ۸۰ درصد آنها کسانی بودن که نه کاری داشتند و نه مهارتی و اون هم به دلیل نداشتن هدف و برنامه ریزی بود.

هدفگذاری دقیق باعث می شود که ما ضمیر ناخودآگاه خودمون رو برنامه ریزی کنیم نه دیگران . تا بتوانیم در زندگی فعال و مسئول رفتار خود باشیم و بیشتر احساس مسئولیت کنیم و برای این احساس مسئولیت وقت و انرژی زیادی را صرف نماییم.

من و شما میتوانیم یک فردی حرفه ای باشیم نه یک فرد آماتور . نباید بزاریم مسادلی همچون افکار منفی،پایین آمدن عزت نفس ،اضطراب و افسردگی و عصبانت و ترسبه سراغ ما بیاید و ما رو از اهدافمون دور کند .

 

خودسازی

اول از همه رفتم دنبال زیرسازی خودم. دیدم چقدر کمبود و مشکلات در خودم هست و باید برای رسیدن به اهدافم این مشکلات را برطرف نماییم .خیلی فکر کردم و به این نتیجه رسیدم دیدم در طول دوران تحصیل چه دانشگاه و مدرسه جای خیلی چیزیها کم هست و تا الان کسی به بنده و بقیه بچه ها نگفتن . و تونستم با جرات و جسارتی که داشتم همه رو پشت سر بزارم.

رفتم دنبال خودسازی خودم ، دنبال رشد فردی رفتم ، دنبال یادگیری رفتم، آموزش پذیر شدم، عزت نفسم رو بالا بودم ، ضمیرناخودآگاه رو خودم برنامه ریزی کردم،و نگذاشتم دیگران یا شبکه های مجازی یا تلویزیون برنامه برنامه ریزی کنند. کنترل واکنش های رو کنترل کردم و حذف کردم و توانستم نکات دیگه ای رو رعایت کنم تا بتونم موفق بشم وتونستن به  اهدافم که برای خودم ترسیم کرده بودم دست پیدا کنم.

اما برای تغییر کردن هیچ وقت دیر نیست، اگر میخوایم تغییر کنیم از همین الان استارت تغییر کردن در زندگی یا کسب و کار رو بزنید، و قول میدم با اجرای روش ها در این یادداشت ها  ۱۰۰ درصد تغییر پیدا خواهید کرد .

باید مانند عقاب باشیم و بالای ابرها پرواز کنیم و از بالای ابرها مدیریت کنیم، رهبری کنیم چون عقاب بر فراز اتفاقات زندگیمان به پرواز درآییم. عقاب ها هنگامی که طوفان می شود، برخلاف همه که در جایی پنهان می شوند، برفراز ابرها به حرکت در می آیند.

رشد:

بزرگترین هدف و انتخاب ما در زندگی باید رشد باشد. رشد خودبخود و با بالارفتن سن صورت نمی گیرد و باید هدفمند و ارادی باشید.  به همین علت جمله ی معروفی هست که می گوید: “احمق ها هم پیر می شوند.”

آیا تا بحال فکر کرده اید که فرق انسان های موفق و ناموفق در چیست؟

فرق انسان های موفق و ناموفق در توانایی ها و استعداد های آنها نیست بلکه در اشتیاق آنها در کشف استعدادهای نهفته شان است. یادمان باشید هیچ عملی، مانند تعهد در رشد فردی ما موثر نیست.

تعهد یعنی اینکه وقت هایی که خسته هستیم و انگیزه و انرژی پایینی داریم، نیز وظایف و  کارهایی که برای خودمان تعیین کرده ایم را انجام دهیم.

 

اصول خودسازی:

۱- همیشه و در همه حال در حال رشد باشیم و هیچ گاه متوقف نشویم. همیشه در حالت تهاجمی باشیم و حتی لحظه ای به فکر ایستادن هم نباشیم چه برسد به عقب برگشتند.رشد یک انتخاب هدفمند و ارادی است، پس باید برای آن برنامه داشته باشیم. رشد امروز تدارک فردایی بهتر است.

۲-از همین لحظه شروع کنیم. همین حالا انجامش بده. چرا باید از همین لحظه شروع کنیم؟

چون رشد خودبخود انفاق نمی افتد. چون رشد امروز یعنی تدارک دیدن فردایی بهتر. چون رشدکردن مسئولیت ماست.

بیایید بیماری “یک روزی در آینده” را برای همیشه کنار بگذاریم و از همین امروز خودمان را موظف کنیم که توانایی های نهفته خود را گسترش دهیم. و به آن عمل کنیم

۳-تمرکزمان باید بر روی خودشکوفایی و بالندگی باشد، نه بر ارضای نیازها و خوشی های آنی.

خودشکوفایی به معنای گسترش توانمندی های نهانی ما است. خودشکوفایی سرنوشت ما را رقم می زند و در این مسیر با اینکه زمان هایی هست که احساس رضایتمندی و خوبی داریم اما در همه اوقات اینگونه نیست. احساس خوب محصول جانبی خودشکوفایی هست نه هدف آن.

 

۴-هیچ وقت و هیچ وقت به دستاوردهای کنونی قانع نباشیم.

ریک وارن می گوید: “بزرگترین دشمن موفقیت فردا، موفقیت امروز است.”

مواظب باشیم به بیماری “مقصد” دچار نشویم.ما باید مسیرگرا باشیم تا مقصدگرا، در این صورت است که دایما در حال رشد و پیشرفت خواهیم بود. برد و موفقیت هم مانند باخت موقتی و گذراست و اگر بخواهیم همواره موفق باشیم، باید و باید به رشد فردی خود ادامه دهیم.

 

۵-همواره یاد بگیریم.

برای اینکه همواره در حال رشد باشیم، باید زمان هایی را به یادگیری اختصاص دهیم.

هنری فورد می گوید: “مشاهدات من گواه است که بیشتر افراد موفق از وقتی که دیگران تلف می کنند، به بهترین شکل سود می برند.”

پس بیایید از امروز همیشه یک کتاب یا مجله همراهمان باشد تا در زمان هایی که منتظر هستیم، به دانش خودمان اضافه کنیم. یا حتی می توانیم در شهر و پشت چراغ قرمز از نوارهای آموزنده استفاده کنیم.

فرانک کلارک میگوید: “بیشتر ما برای جبران آنچه امروز فراموش می کنیم، باید مطالب زیادی بیاموزیم.”

فراگیری روزانه جوهر بی وقفه آموختن است.

 

۶- برای رشد فردیمان طرح ریزی کنیم.

نایتینگل می گوید: “اگر کسی به مدت ۵ سال و روزی یک ساعت برای کاری وقت صرف کند، در آن کار ماهر می شود.”

این گفته نشان می دهد که اگر به طور منظم و روزانه رشد کردن را تمرین کنیم، تا چه حد توانمند خواهیم شد و موفقیتمان بیشتر از زمانیست که کار را گهگاه به تاخیر بیندازیم و سپس برای جبرانش بتازیم.

 

۷-بهایش را بپردازیم.

رشدکردن نیازمند نظم و انضباط است، اوقات فراغت ما را می گیرد، مجبور می شویم هزینه مالی کنیم و باید مدام با تغییرات مواجه شویم و خطر کنیم و گاهی رشدکردن فقط مستلزم تنهایی صرف است.

هزینه هایی که در این راه باید بپردازیم، گاهی ما را از رشدکردن منصرف می کند، اما یادمان باشد اگر امروز رشد نکنیم، فردا گزینه های محدودتری خواهیم داشت.

 

۸-دانش و آموخته هایمان را به عمل تبدیل کنیم.

چرا ما تغییر نمی کنیم؟ چرا در مقابل تغییر مقاومت می کنیم؟

ما تغییر نمی کنیم چون برنامه زمانبندی شده ای برای رشدمان نداریم.

ما تغییر نمی کنیم چون جستجوی اشتباه می کنیم.

ما تغییر نمی کنیم چون آموخته هایمان را به کار نمی گیریم.

ما تغییر نمی کنیم چون کمالگرا هستیم و  می خواهیم همه چیز کامل بشود، آنگاه شروع به تغییر کنیم.

ما تغییر نمی کنیم چون به اثرمرکب رفتار اعتقاد نداریم.

ما تغییر نمی کنیم چون مغروریم.

ما تغییر نمی کنیم چون جاه طلب نیستیم و جسارت کافی را برای تغییر نداریم.

 

تغییر شهامت،جرات، جسارت، جاه طلبی می خواهد.

 

برای اینکه آموخته هایمان را عملی کنیم، هر وقت چیزی آموختیم، از خود بپرسیم این مطالب کجا ،چه زمانی، و برای چه کسی مفید است و می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین می توانیم با یادداشت برداری و مراجعه به آنها، آموخته هایمان را اجرایی کنیم.

 

خودسازی (تغییروتوسعه فردی)

باید مثل عقاب باشیم ، همانطور که عقابها بالای ابرها پرواز می کنند و به همه مسائل پیش روی خودشون مسلط هستند من و شما باید مثل عقاب باشیم، به همه مسائل تسلط داشته باشیم ،عقاب باشیم ارزش خودمون رو بالا میبریم ، عقاب ارزشی متفاوتی دارند، نگرشی متفاوت با بقیه پرندگان و حیوانات ، عقاب ها وفاداری سرسختانه نسبت به سازمان و افراد در سازمان دارند .عقاب ها هنگامی که طوفان می شود، برخلاف همه که در جایی پنهان می شوند، برفراز ابرها به حرکت در می آیند و نظاره گر همه مسائل هستند . پس بیاید قول بدیم عقاب باشیم در زندگی و در کسب و کارمون.

 

انتخاب های کوچک و بنیادی، انتخاب هایی هستند که بسیار کوچک بوده اما هنگامی که با پایداری در بازه ای از زمان انجام گیرد، موفقیت های بزرگی را نصیبمان می کند. مثلا می توانیم با روزی یک صفحه مطالعه کردن انقلابی بزرگی در زندگی خود ایجاد کنیم ، یک صفحه کتاب درطول روز دو تا پنج دقیقه وقت ما رو میگرد و در طول سال می تونیم ۳۶۵ صفحه کتاب رو در طول هزار و هشتصد وبییت و پنج دقیقه مطالعه کنیم ، حداقل معادل ۴ کتاب حدود صفحه ای می باشد . پس می توانیم تغییر رو از همین الان آغاز نمائیم .

 

در طول برنامه روزانه ای که برای خود در نظر می گیرید یکسری تمرین رو یادآوری می کنم حتما انجام بدهید که می تونه توی سرنوشت شما تغییرات شگرفی رو انجام بده :

  • قبل از خوابیدن شب گذشته برای خودتان یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و هر شب قبل از خواب ۵ رویا و آرزوی که دنبالش هستید و دست یافتنی هست رو بنویسید و مطالعه کنید و بخوابید.
  • صبح که از خواب بیدار می شوید دنبال موبایل و چک کردن شبکه های مجازی نباشید .
  • بعد از شستن صورت و دست ها صبحانه ای خیلی عالی برای خودتون آماده نمایید (بدون مواد قندی).
  • یک آهنگ انگیزشی گوش دهید که روی ذهن و مغز شما تاثیر فراوانی دارد .
  • زندگی نامه آدم های موق رو حتما بخونید و از اون درس یاد بگیرید.
  • زندگی نامه آدم های که شکست خورده اند رو هم بخونید تا بتونید از شکست ها پیروزی بسازید و شما دچار اون شکست ها نشوید .
  • و در ادامه دنبال برنامه ریزی که شب گذشته داشته اید باشید .
  • و در آینه با خود تکرار کنید جملات موفق آمیز مانند من موفق می شوم ، من پیروز می شوم و…

 

 

این کارها رو هر روز انجام دهید و بعد مدتی می بینید هر روز این کارها رو انجام می دید و مشاهده می کنید حالتون چقدر خوب شده و چقدر عالی هست .

برای اینکه آموخته هایمان را عملی کنیم، هر وقت چیزی آموختیم، از خود بپرسیم این مطالب کجا،چه زمانی،و برای چه کسی مفید است و می تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می توانیم با یادداشت برداری و مراجعه به آنها، آموخته هایمان را اجرایی کنیم.

یادمان باشد افراد موفق، با وجود تخصص هایشان و تعریف دیگران، باز بر ضعف های خود آگاه هستند و خود را متخصص نمی دانند. در حالیکه افراد ناموفق با وجود ضعفهایشان، خود را به عنوان متخصص معرفی می کنند.

فراموش نکنیم هیچگاه برای چیزی شدن دیر نیست. در هر سنی اگر باشیم می تونیم در زندگی موفق بشیم و هر کسب و کاری رو راه اندازی کنیم . تغییر جرات می خواهد .

 

 

برای موفقیت باید تفکر آگاهانه داشته باشیم، باید بتوانیم افکارمان را کنترل کنیم. آیا می دانید چه مواردی مانع تفکر آگاهانه است؟ چگونه می توانیم ای موانع را از بین ببریم یا کاهش دهیم؟

یکی از این موانع، افکار منفی است.

برای کاهش افکار منفی از همین حالا یک  دفترچه ای به همراه داشته باشیم و افکار منفی ای که به ذهنمان می رسد، بلافاصله یادداشت کرده و در مقابل آن فکر مثبتش را می نویسیم.

دومین مورد قضاوت کردن است. قضاوت سدی است جلوی تفکر آگاهانه . سومین مورد غیبت است. غیبت بهشت زندگیمان را به آتش می کشد. پس از امروز به جای قضاوت و غیبت، از دیگران به درست تمجید و تعریف کنیم.

روابط تان را ارزیابی کنید. باید ۵ نفری که اطراف ما هستند رو ارزیابی کنیم ، باید بدونیم با چه کسانی در ارتباط هستیم که این ارتباطات بتواند در زندگی و کسب و کار به ما کمک کند و ما رو به اهدافی که مد نظر خودمون هست برسونیم .

روابط خود رو ارزیابی کنیم و نمره بدهیم. و ما باید شما باید براساس نمراتی که به خودتون می دید باید روابط رو محدود یا قطع کنیم و یا حتی این شرایط باعث میشه روابط جدیدی رو شروع کنیم .

افراد موفق و کارآفرین زمانی که دیگران خواب هستند در این زمان ها در حال برنامه ریزی برای اهدافشون هستند.

 

چندنکته پیرامون رشد در هدفگذاری:

🌸برای نفوذ در دیگران باید تخصص به دست آوریم، زیرا هنگامی می توانیم بر دیگران تاثیر داشته باشیم که اعتبار داشته باشیم و اعتبار با تخصص به وجود می آید.

🌼بزرگترین سرمایه گذاری در زندگی، سرمایه گذاری روی خودمان است.

🌸روند درست موفقیت، روندی با برنامه و قدم به قدم است.

🌼تا آخر عمرمان باید رشد کنیم و از توقف و رکود بترسیم.

بزرگترین گناه، یاس و ناامیدی است که در قلب است ولی اگر این یاس و نومیدی در قلب رسوخ کرده، به طوری که در ظاهر هم سرایت کند و از کلمات تراوش نماید، به طوری که وقتی فرد را می بینند، آثار ناامیدی را از ظاهرش درک کنند، قنوط نامیده می شود که از گناهان کبیره است و خدا از شخص نمی گذرد و دعایش تا چهل روز اجابت نمی شود.

اهد‌اف قد‌رتمند‌، کاملاً خاص و مشخص‌اند‌. این نوع اهد‌اف با کلماتی اد‌ا می‌شوند‌ که به ما تصویر ذهنی روشن و د‌قیقی از آنچه می‌خواهیم به د‌ست آوریم می‌بخشند‌. با خواند‌ن آن اهد‌اف از روی کاغذ یاد‌د‌اشت، خود‌ د‌قیقاً می د‌انیم که چه می‌خواهیم

هرچه‌قدر هد‌ف گذاری مشخص و روشن‌تر باشد‌ بهتر و سریع‌تر می‌فهمیم که چه باید‌ بکنیم و چگونه باید‌ حرکت کنیم تا قاد‌ر باشیم منابع و مواد‌ د‌ستیابی به آن‌را فراهم سازیم

 

سیدسجادموسوی بنیانگذار موسسه نبض زندگی

مدرس و مشاور و سخنران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *